Nahoru

10x vaření s malými dětmi 1,5-3 roky

Aneb jak zapojit malé děti ve věku 1,5-3 roky v kuchyni?

Malé děti ve věku 1,5-3 roky chtějí být pořád s námi a rády napodobují vše, co děláme. Mezi jejich nejoblíbenější činnosti patří pomáhat v kuchyni… Aby vás vaření s dětmi bavilo, vymyslela zkušená maminka Andrea Löflerová z Aligames.cz, která tvoří poučné a zábavné hry Povídačky a organizuje kurzy vaření s dětmi Kuchtíci v akci, 10 aktivit pro vaření s dětmi ve věku jeden a půl až tři roky. Malí kuchaři se při nich naučí samostatnosti, zručnosti, zdokonalí se jejich smyslové vnímání i jemná motorika. Vaření s dětmi se tak stane pro všechny smysluplně stráveným společným časem.

1. Slupka musí pryč

Nechte děti, ať si samy zkusí oloupat ovoce. Pro ty nejmenší bude nejjednodušší začít s banány, kde jde slupka snadno odstranit. Svoji šikovnost pak mohou vyzkoušet třeba na mandarince.

2. Hrátky s vodou

Ukažte dětem, jak si mohou přelévat vodu z jednoho kelímku do druhého a konvičkou nalévat studenou vodu (odvážní jim svěří i džus) do plastových hrnečků. Děti budou hrdé, když všem členům rodiny samy připraví nápoje.

3. Vaření s dětmi pro všechny smysly

Poznávejte společně různé druhy ovoce a zeleniny se zavázanýma očima, jen podle hmatu a chuti. Dejte dětem nejdříve ochutnat třeba okurku, rajče, mrkev, jablko, hrušku…, a potom jim zavažte oči a nechte je hádat, co zrovna ochutnaly.

4. Mazat mohou samy

Ukažte dětem, jak si mohou samy namazat malý kousek chleba měkkou pomazánkou nebo změklým máslem. Mohou přitom použít malý plastový nebo dřevěný nožík či mazací nůž s kulatou špičkou, který jim dobře padne do ruky.

5. Čištění ovoce a zeleniny

Naučte děti omývat v malém množství vody ovoce a zeleninu a očistit například brambory malým kartáčkem.

6. Nalévání nanečisto

Předveďte dětem, jak se pracuje s menší naběračku, a nechejte je nalévat studenou polévku nebo jen vodu do plastových mističek. Procvičí si svoji zručnost a samostatnost.

7. Nechte je připravit nápoj

Vyzvěte děti, ať si vyrobí vlastní džus. Připravte jim rozkrojený pomeranč, který si mohou zkusit samy vymačkat na citrusovači. Ukažte jim přitom, jak si musí přístroj přidržet druhou ručičkou, aby se jim neposouval. Budou na sebe náležitě pyšné, když to zvládnou samy.

8. Vykrajování místo výtvarky

Dopřejte dětem samostatně válet těsto malým válečkem na dřevěném vále a vykrajovat si z těsta formičkami třeba zvířátka.

9. Nácvik jemné motoriky

Předveďte dětem, jak si mohou přendávat malé kousky jídla, například kostičky jablek, z jednoho talířku na druhý pomocí malých kleštiček na kostkový cukr. Výborně si tak procvičí jemnou motoriku.

10. Na chvilku Popelkou

Ukažte dětem, jak mohou přesýpat různé sypké suroviny. Dejte jim čočku a mouku, ať si je smíchají do misky, a nechejte je obě suroviny od sebe oddělit přesýpáním pomocí menšího sítka.

Pokud máte zájem přihlásit děti na kurzy vaření, můžete na www.varenisdetmi.cz