Nahoru
Povídání s dětmi: zázrak, na který by Ježíšek neměl zapomenout

Nejlepší dárek: Povídání s dětmi, zázrak, na který by Ježíšek neměl zapomenout

Období Vánoc patří k jednomu z nejkrásnějších, které s rodinou můžeme prožít. Všímejte si, co vaše děti rády dělají, a kdy je vám společně hezky. Třeba při společném povídání, zpívání, tvoření, čtení příběhů, vymýšlení bláznivých nápadů nebo při společném vaření. Zkuste jim letos kromě dárečků nadělit i spoustu času na společnou přípravu vánočního cukroví a vzájemné povídání plné porozumění a lásky. Upevníte tak svoji citovou vazbu, důvěru a otevřenost s vašimi dětmi.

Rostoucí zájem dospělých i dětí o techniku by podle odborníků rozhodně neměl nahrazovat vzájemné povídání uvnitř rodiny. “Je prokázáno, že děti, se kterými si rodiče více povídají, bývají úspěšnější nejen ve škole, ale také v osobním životě, protože snáze navazují mezilidské vztahy. Životní styl doby, kdy je pro značnou část populace přirozenější komunikovat prostřednictvím Facebooku, SMS, Instagramu se odráží i ve vývoji potomků. Pokud posadíte dítě k televizi nebo tabletu, a i když mu pustíte i ten sebelepší interaktivní program, tak to nikdy nebude stejné, jako když si sami vezmou do ruky hračku, knížku nebo si sním budete  povídat,” říká Andrea Löflerová, autorka komunikačních her Povídačky a organizátorka vzdělávacích kurzů pro děti.  

Stoupá počet dětí s vadami řeči, chybí jim komunikace v rodině

Za poslední desetiletí stoupl počet dětí s vadami řeči a s narušenou komunikační schopností téměř o polovinu, a to zejména těch předškolních a na prvním stupni základních škol, uvádějí statistiky Ústavu pro informace ve vzdělávání. A jak tedy rozmluvit děti i celou rodinu?

Začněte si s dětmi povídat nejlépe v klidu u jídla. Bez tabletu, televize a jiné techniky. Už dávno neplatí, že u jídla se nemluví. Sice nemluvíme s plnou pusou, ale když posloucháme, jíme pomaleji a lépe si jídlo vychutnáváme. Nezávazné povídání při jídle svědčí o kulturnosti rodiny a děti se pak dokáží lépe vyjadřovat, jsou součástí rozhodování rodiny a cítí se sebevědomě i při hovoru na veřejnosti a ve škole. Začněte s povídáním už ráno při snídani, nejlépe o víkendu, kdy nemusíte nikam spěchat.. Anebo si vyhraďte čas na společnou večeři,” radí Andrea Löflerová.

Nejlépe se povídá u jídla a před spaním

Večer před spaním mají podle odbornice společné hovory ještě silnější prožitek. Společný večer se čtením a povídáním je pro děti něčím zázračným. Naslouchání vlastních příběhů dospělých nebo z knih zvyšuje jejich pozornost a fantazii. A při vzájemném povídání nejenže shrnete události daného dne, co se vám povedlo a co ne, jak jste si cítili, a na co se těšíte v dalších dnech, ale prohlubuje se i citové pouto s vašimi dětmi a pocit důvěry.

Nejen u jídla nebo před spaním, ale i u společného vaření si najdete velmi přirozenou cestu k vzájemnému povídání. Děti milují společné vaření, když si mohou míchat a ochutnávat těsto na koláč, rozklepnout vajíčko, krájet zeleninu a vytvářet dle vlastní fantazie svoje výtvory. Cítí se důležité, když jim přenecháme samostatnou činnost a vidí rychlý výsledek svého snažení, což je pro ně okamžitou odměnou,” uzavírá Andrea Löflerová.

Zábavné tipy, jak děti rozmluvit

Povídačky, to je populární komunikační hra, která pomocí obrázků a zajímavých otázek vtáhne hra děti do společného povídání, kdy se začnete jeden druhému otevírat. Cílem této hry je utužovat vzájemné vztahy uvnitř rodiny s dětmi předškolního a mladšího školního věku, rozvíjí komunikační dovednosti dětí, napomáhají zlepšovat jejich vyjadřovací schopnosti, paměť, fantazii i pozorovací talent. Hra navíc otevírá otázky na situace, se kterými se mohou děti setkat v běžném životě a dospělí dětem poodhalí své zkušenosti i zážitky z dětství. Koupíte ji na www.povidacky.cz

Kuchtíci v akci, to je kurz vaření pro děti, při němž děti krásně rozvíjejí zručnost, samostatnost, spolupráci i vlastní kreativitu. Děti tady nejen nadšeně vaří, ale učí se i o kvalitních surovinách, zdravé výživě, stolování, rozpoznávat čerstvé bylinky a koření, mluvit přede všemi  do mikrofonu, co je nevíce bavilo a chtěli by se ještě naučit. Prostě příjemné a zábavné dopoledne plné smysluplných aktivit, které děti všestranně rozvíjí zábavnou formou. Každý měsíc o víkendech si můžete vybrat z pestré nabídky kurzů na www.varenisdetmi.cz.

Zpět na výpis novinek