Nahoru

Hry pro mateřské školy

Povídejžížalo


Pro koho je hra Povídej žížalo určena? 

Hra Povídej žížalo je určena pro celou třídu mateřské školy s dětmi ve věku 3-7 let s 10 – 24 dětmi.

Řada mateřských škol využívá různé deskové hry, které jsou však určeny pouze pro malý počet hráčů. Naším cílem bylo vytvořit hru, kterou může hrát najednou celá třída a přitom by se všichni zábavnou formou zapojili a maximálně využili svých komunikačních dovedností, postřehu, paměti, spolupráce, pohotovosti, jemné motoriky, pantomimy, představivosti i znalostí ze světa kolem nás.

Co hra obsahuje?

Obsahuje hrací desku 'POVÍDEJŽÍŽALO', kufřík s 12ti hracími 'deskami se 3 různými tématy pro všestranný rozvoj dětí, 120 ks kartiček s pestrými obrázky, 8 ks semaforů pro rychlé rozhodování a k tomu ještě 20 míčků pro bodování.

Témata 1. kufříku:

 • Řemesla (sklář, truhlář, zámečník, pekař),
 • Jak se co dělá? (plyšový medvídek, palačinka, plastová kostička, kniha)
 • Lidské tělo (vznik člověka, svaly a kosti, lidské smysly, trávení)

Jak hru s dětmi hrajeme?

 1. Děti rozdělíme do 4 týmů např. losováním barevných míčků z „klobouku“ nebo vyhodíme míčky do vzduchu a každý z dětí si chytne 1 míček a tím se přiřadí ke svému týmu (při počtu 20 dětí) nebo rozdělíme děti dle schopností/věku, aby vznikly vyrovnané týmy. Je dobré nechat každé dítě mít jeho míček v ruce a mačkat si ho dle libosti
 2. Dřevěnou desku položíme mezi děti na zem a nainstalujeme kostičky s čísly na kolíčky okolo otáčecího středu, vybereme spolu s dětmi první téma a nasadíme kulatý obrazový „koláč“ na otáčecí střed stranou velkého obrázku nahoru a nakonec na středový kolík volně položíme šipku „povídalku“.
 3. Kulatý „koláč“ má 2 strany. 1 navozující téma (většinou 1 velký obrázek), 2 strana už konkrétně popisuje jednotlivé procesy/činnosti. Tuto 2 stranu ponecháme až na závěr hry a shrnutí tématu.
 4. Roztočená šipka „povídalka“ po zastavení ukáže na barevnou kostičku s číslem, a tím se vylosuje jedna otázka. Hráč, který točil šipkou zároveň hlásí výsledek, tj. barvu a číslo otázky celé třídě.Kostička se vyndá z kruhového středu, aby se nemohla znovu vylosovat.
 5. Paní učitelka najde dle barevných odlišení v šanonu barvu a číslo otázky a položí ji buď týmu, který losoval nebo pokud padne skupinová otázka, upozorní všechny hráče na další postup hry.
 6. Když tým odpoví špatně, točí šipka „povídalka“ barvu týmu, který odpovídá jako další.
 7. Míček = bod. Paní učitelka je rozhodčí, který body přiděluje. Na tomto místě bych ráda zdůraznila, že není důležité vyhrát. Ponecháváme na vůli učitelů rozhodnout o spravedlivém přidělování bodů tak, aby byli všichni motivováni a ne zklamáni. Pokud získá 1 tým 5 bodů není to důvod pro ukončení hry. Stejně tak ale není podmínkou projít všech 20 otázek.
 8. Při získání bodu za správně odpovězenou otázku si tým dohodí nebo vloží míček mezi kolíčky na „svém“ rohu desky.

Je dobré nechat každé dítě mít jeho míček v ruce a mačkat si ho dle libosti

Dřevěnou desku položíme mezi děti na zem a nainstalujeme kostičky s čísly na kolíčky okolo otáčecího středu, vybereme spolu s dětmi první téma a nasadíme kulatý obrazový „koláč“ na otáčecí střed stranou velkého obrázku nahoru a nakonec na středový kolík volně položíme šipku „povídalku“.
Kulatý „koláč“ má 2 strany. 1 navozující téma (většinou 1 velký obrázek), 2 strana už konkrétně popisuje jednotlivé procesy/činnosti. Tuto 2 stranu ponecháme až na závěr hry a shrnutí tématu.
Roztočená šipka „povídalka“ po zastavení ukáže na barevnou kostičku s číslem, a tím se vylosuje jedna otázka. Hráč, který točil šipkou zároveň hlásí výsledek, tj. barvu a číslo otázky celé třídě.

Kostička se vyndá z kruhového středu, aby se nemohla znovu vylosovat.

Paní učitelka najde dle barevných odlišení v šanonu barvu a číslo otázky a položí ji buď týmu, který losoval nebo pokud padne skupinová otázka, upozorní všechny hráče na další postup hry. Když tým odpoví špatně, točí šipka „povídalka“ barvu týmu, který odpovídá jako další.
Míček = bod. Paní učitelka je rozhodčí, který body přiděluje. Na tomto místě bych ráda zdůraznila, že není důležité vyhrát. Ponecháváme na vůli učitelů rozhodnout o spravedlivém přidělování bodů tak, aby byli všichni motivováni a ne zklamáni. Pokud získá 1 tým 5 bodů není to důvod pro ukončení hry. Stejně tak ale není podmínkou projít všech 20 otázek.Při získání bodu za správně odpovězenou otázku si tým dohodí nebo vloží míček mezi kolíčky na „svém“ rohu desky.

Jaká je cena?

8 500 Kč s DPH, 7025 Kč bez DPH

Hra je chráněná užitným vzorem registrovaném u Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze, je vyrobena v České republice a odpovídá normě EN 71.

Pokud máte zájem hru Povídejžížalo koupit, prosím kontaktujte mne osobně na tel. +420 602 572 075 nebo emailem na loflerova@aligames.cz